Buty trekkingowe – jak wybrać najlepsze

Zakup pierwszych butów trekkingowych nie należy do najłatwiejszych. Nie można sugerować się tylko marką butów czy ich wyglądem. Trzeba wziąć pod uwagę czynniki takie jak: po jakich górach będziemy chodzić oraz w jakich warunkach, czy chociażby o jakiej porze roku będziemy jeździć na trekking. Dochodzą jeszcze czynniki techniczne jak odpowiednia twardość podeszwy, membrana czy nawet materiały z jakich zbudowano but. Nie każde obuwie nada się i w góry polskie, i w Alpy.

Trzy typy konstrukcji buta ze względu na cholewkę

Generalnie ze względu na konstrukcję butów wyróżnia się:

– buty trzy sezonowe na wiosnę, lato i jesień,

– buty zimowe,

– buty skórzane bez membrany.

Buty na 3 sezony

Buty, które będą odpowiednie na wiosnę, lato i jesień można nazwać najbardziej uniwersalnymi. Jeżeli ktoś wyklucza chodzenie na trekking w zimie to taki model będzie idealny. Najbardziej uniwersalna konstrukcja to taka, która łączy zamsz z wewnętrzną skarpetą z membraną np. Gore-Tex, która zapewnia i wodoodporność, i to że stopa oddycha. Ten typu buta ma wiele zalet między innymi niską wagę, ponieważ materiały, z których go wykonano są lekkie, do tego zapewnia wlot powietrza, ale nie deszczu. Można w nich więc chodzić zarówno po górskich strumieniach, jak i w upale.

Buty na zimę i warunki specjalne

Ten typ butów trekkingowych wykonywany jest głównie ze skóry nubukowej lub licowej, a dodatkowo dodaje się do nich membranę zapewniającą ochronę przed wilgocią. Dzięki temu buty te zapewniają izolację termiczną jak dobre buty zimowe, ale też nie namakają, a do tego ze względu na specyficzną podeszwę nie są śliskie. Zimą ważne jest też dobranie odpowiednich skarpet. Najlepiej z wełny, ponieważ jest ona ciepła i zapewnia komfort noszenia oraz oddychalność. Niewątpliwie w takich butach trekkingowych można też po prostu chodzić zimą, gdy chodniki nie są odśnieżone lub jest na nich pokrywa lodowa.

Buty ze skóry, ale bez membrany

Takie buty trekkingowe sprawdzą się najlepiej w suchych i ciepłych warunkach. Na przykład w lecie, albo podczas wyjazdu do krajów o charakterze pustynnym. Zbudowane są z miękkiej skóry oraz wyściółki. Niestety nie gwarantują one ochrony przez przemakaniem, a do tego długo wysychają.