Co wziąć pod uwagę, gdy kupujemy używaną deskę snowboardową?

Deska snowboardowa to nie jest tania rzecz i nie jest to również w większości przedmiot codziennego użytku. Dlatego tym bardziej boli jego zakup, a wiele osób stara się maksymalnie ograniczyć ten koszt, decydując się na używaną deskę. Na co zwrócić uwagę szukając takiego sprzętu snowboardowego?

Jest to o tyle trudne, że odpowiednie przygotowanie sprzętu dla przeciętnego serwisanta jest proste. Nawet wysłużona, kilku letnia deska snowboardowa może wyglądać jak nowiutki, w pełni sprawny sprzęt, który dopiero co został wyprodukowany. Dlatego tym bardziej trzeba się strzec i zauważać detale, które mogą wpływać na realny stan deski snowboardowej.

Co od razu możemy zobaczyć?

Kluczową kwestią jest skontrolowanie krawędzi i ślizgów, czyli zwrócenie uwagi na wygląd zewnętrzny. Oczywiście nie liczy się kolor, a ewentualne uszkodzenia widoczne na pierwszy rzut oka. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju rysach – szczególną uwagę należy zwrócić na ślizg, czyli część deski snowboardowej, która docelowo przylegać będzie do śniegu. Minimalne rysy to naturalna kolej rzeczy – w końcu na stokach zdarzają się kamienie i tego typu przeszkody. Jednak pokaźne wgłębienia mogą już wpływać na naszą jakość jazdy i całkowicie dyskwalifikować daną deskę.

Kolejna kwestia to wiekowość sprzętu. Nawet najbardziej zadbany sprzęt, ale z rokiem produkcji 2002, nie jest niezniszczalny. Przede wszystkim wiek deski snowboardowej wpływa na jej sprężystość, co każdy doświadczony snowboardzista zauważy na stoku. Wiek powinien także iść w parze z wyglądem – deska powinna się po prostu „zużywać”.

Używany sprzęt nie może być idealny

Gdy sprzęt na pierwszy rzut oka wygląda idealnie, to nie dajmy się zwieść. To mogą być tylko pozory, a wszelkie uszkodzenia mogły być ukryte przez wprawnego serwisanta. Najczęściej świadczy to o tym, że ślizgi i krawędzie zostały po prostu przez niego zdarte, aby na pierwszy rzut oka nie było widać żadnych mechanicznych usterek, a to dodatkowo osłabia konstrukcję deski snowboardowej.

Zwracając uwagę na te kilka kwestii, powinno udać nam się kupić dobrą, używaną deskę. Kluczowe jest, aby nie ulegać tylko pierwszemu wrażeniu, ale samodzielnie posprawdzać poszczególne elementy. Ograniczone zaufanie to najlepszy sposób na zakup dobrego, używanego sprzętu snowboardowego!

Co wziąć pod uwagę, gdy kupujemy używaną deskę snowboardową?