Obozy żeglarskie – czarter jachtów

Chcąc nauczyć się żeglować, należy pobierać kilkumiesięczny kurs żeglarza jachtowego. Następnym krokiem jest zdanie egzaminu na patent żeglarza jachtowego, który to patent jest drzwiami do dalszej, żeglarskiej kariery. Późniejsze stopnie i osiągnięcia, to już kwestia dalszych szkoleń oraz nauki, by w końcu zakończyć proces nauczania na stopniu profesjonalnego żeglarza, a nawet stopniu kapitańskim, który jest najwyższym stopniem w żegludze cywilnej.

Jak wszędzie, również tutaj, najtrudniej jest oczywiście zacząć. Patent żeglarza jachtowego to kilkanaście godzin wykładów oraz kilkadziesiąt godzin spędzonych na wodzie. Najlepsze miejsce do nauki to obozy żeglarskie, które organizowane są od wiosny do jesieni najczęściej nad jeziorami mazurskimi lub w przypadku szkoleń pełnomorskich, na akwenach otwartych.

Nauka żeglarstwa od podstaw

Chcąc żeglować samodzielnie lub z rodziną, niestety, trzeba być do żeglugi przygotowanym. Bez względu na to, czy dotyczy to śródlądowego pływania niewielkim jachtem, czy też umiejętności sterowania jachtem pełnomorskim. W jednym jak i w drugim przypadku, nauka żeglarstwa opiera się o podobne prawa oraz konkrety. Najczęściej obozy żeglarskie organizowane są na potrzeby młodzieży, którą trzeba najpierw żeglarstwem zarazić. Jak sami żeglarze mówią, nauka jest trudna, a później jest już tylko pasja, więc idzie wszystko z górki. Przebrnięcie tych kilkudziesięciu godzin nauki, to późniejsza możliwość zabrania rodziny na jacht, wyczarterowania jachtu w Polsce, Chorwacji lub dowolnym miejscu na świecie i spędzenia znakomitych, odprężających wakacji.

Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka

Jacht można obecnie wyczarterować mając stosowny patent żeglarza lub sternika

Dawniej, aby czarter jachtów, mógł mieć miejsce, nie wystarczył sam patent żeglarza lub sternika jachtowego. Ważna była praktyka, czyli spora ilość godzin zapisanych w książeczce żeglarza, która jednocześnie świadczyła o tym, że żeglarz posiada doświadczenie. Dziś, czarter odbywa się wyłącznie na podstawie kwitku jakim jest patent, który umożliwia zarówno żeglugę śródlądową jak i pełnomorską praktycznie na obszarze całej Europy.