Narty biegowe, idealny sposób na rekreację zimą

Nie ma co ukrywać. Modę na zimowe bieganie na nartach wymyśliła Justyna Kowalczyk. To od jej sukcesów sportowych zaczął się boom na amatorskie uprawianie tej dziedziny sportu.

Oczywiście każdy, kto interesuje się sportem, wiedział o istnieniu konkurencji biegowych czy biatlonowych. Jednak zawsze wydawało się nam, że nasz rodzimy klimat absolutnie nie pozwala na uprawianie tego sportu. Przecież najlepsi nasi zawodnicy rzadko trenują w kraju, szukając miejsc, gdzie śniegu jest pod dostatkiem.

W naszym kraju mamy mnóstwo amatorów białego szaleństwa, dla których każda zima to powód by chociaż raz, a wielu kilka razy, wyjechać na narty. I to wśród tej grupy właśnie sukcesy Justyny Kowalczyk wywołały największe zaciekawienie tym sportem.

Narty biegowe, idealny sposób na rekreację zimą

  • Nagle okazało się, że aby uprawiać rekreacyjnie narty biegowe nie trzeba nawet wyjeżdżać w góry. Ważne tylko, by zima była rzeczywiście mroźna i spadło dużo śniegu. Biegać na nartach można w każdym lesie, oczywiście nie zawsze są to optymalne warunki. Wspaniale jest, gdy trasa, po której biegamy jest do tego przygotowana, ale takie warunki to tylko w górach. Na nizinach trzeba sobie radzić samemu.
  • I jak się okazuje wszystko jest możliwe, a narty biegowe urastają do jednego z najpopularniejszych rekreacyjnych zimowych sportów. Okazuje się bowiem, że nawet sprzęt do biegania nie musi być „wypasiony”. Ważne by narty były odpowiednio nasmarowane i niosły po śniegu.

Ta dziedzina sportu ma mnóstwo zalet.:

  • Po pierwsze można uprawiać ją rodzinnie. Tak jak latem rowery, tak zimą rodzinnym sportem stały się narty biegowe. Nietrudno zimą w naszych lasach spotkać rodzinne grupki szusujące leśnymi dróżkami.
  • Po drugie narty biegowe można wypożyczyć w wielu wypożyczalniach. Chociaż faktem jest, że jest ich wciąż za mało w wypożyczalni i amatorzy tego sportu muszą naprawdę się postarać, by udało się je wypożyczyć w ilościach i rodzinnych rozmiarach.
  • Po trzecie narty biegowe to sport fantastycznie oddziałujący na całe nasze ciało. Kształtuje sylwetkę, ćwiczy szybkość i koordynację.

Narty biegowe, idealny sposób na rekreację zimą