Rodzaje i typy nart

Każdy miłośnik nart, który podjął ostateczną decyzję zakupu własnego sprzętu narciarskiego powinien zrobić dwie rzeczy. Pierwszą z nich będzie zapoznanie się wstępne i wirtualne z ofertą nart na rynku, ich rodzajami i cechami, a drugą wybranie sklepu do zakupu, gdzie znajdziemy sprzedawcę, który wie wszystko o sportach zimowych i to z własnego doświadczenia.

W sklepach sportowych znajdziemy głównie narty carvingowe, które od wielu lat zawojowały rynek.

Najczęściej spotykane typy nart to:

  • Easycarver : To narty, od których powinni zacząć początkujący narciarze. Przede wszystkich słuchają narciarza, a czasem nawet decydują za niego, są lekkie, płynnie wchodzą w skręty, najlepiej sprawdzają się przy jeździe wolnej i średnim tempem.
  • Allround: To jeden z najpopularniejszych rodzajów nart. Przeznaczone dla narciarza już obytego z górami i stokami narciarskimi. Dzięki zwrotności nie wymagają angażowania ogromnej energii, najlepsze wyniki osiąga się przy jeździe z umiarkowaną prędkością i na standardowym, dobrze przygotowanym stoku. Są bezpieczne i gwarantują mnóstwo satysfakcji z jazdy na nartach.
  • All Mountain: To narty charakteryzujące się większą niż u innych modeli szerokością narty: 75mm. Dzięki temu doskonale radzą sobie w głębokim śniegu, w trudniejszych warunkach narciarskich. Mają dużą wyporność, która umożliwia płynną jazdę. Jednak używane na trasach twardych i mocno ratrakowanych będą jeździć wolniej.
  • Narty Race; Przygotowane dla narciarzy doświadczonych nie obawiających się stromych stoków. W ich prowadzenie trzeba włożyć dużą dawkę energii, chociaż dobrze trzymają się szlaku i dzięki swoje wadze narciarz czuje się pewnie i stabilnie. Dostępne z przeznaczeniem do jazdy slalomowej i gigantowej.
  • Crocccarver; bardziej miękka odmiana nart typu race, nie wymagają takiej energii do prowadzenia jak model poprzedni
  • Freeride; cechuje je szersza niż u innych typów nart szerokość, bo 120mm. Dzięki temu nadają się doskonale do jeżdżenia w głębokim śniegu, nawet świeżo padającym. Nie zapadają się w nim i utrzymują narciarza na powierzchni.

Rodzaje i typy nart