Sporty zimowe

Większość z nas pracujących osób dzieli rok na dwa etapy; wakacji letnich i wakacji zimowych. I aby wakacje naprawdę nas cieszyły, trzeba się do nich przygotować, przede wszystkim finansowo.

Sporty zimowe – czy naprawdę są kosztowne?

I tak i nie. Na powszechne uznanie sportów zimowych jako najbardziej kosztownych wpływ ma wiele czynników. Inaczej będzie pojmował to zdanie mieszkaniec Gdańska a inaczej mieszkaniec Krakowa. Samo dotarcie do zimowego masywu górskiego jest już wyzwaniem finansowym , nawet jeżeli dotyczy tylko obszaru naszego kraju.

  • Oczywiście koszt sportów zimowych można próbować minimalizować przede wszystkim w postaci zakupu własnego sprzętu. Chociaż ten sposób ma równie tyle samo zwolenników co przeciwników. Czy jednorazowy wyjazd w góry pozwala na zamortyzowanie się zakupu nart i butów? Butów tak, ale nart już nie tak szybko. Tym bardziej, że narty się zmieniają a nasze umiejętności rosną. Dlatego wiele osób nigdy nie decyduje się na zakup nart, woli je wypożyczać. Co do butów, na pewno warto mieć swoje choćby ze względów higienicznych i względów bezpieczeństwa. Zatem jednorazowy wydatek na zakup średniej jakości butów, z pewnością obniży nam koszt wyjazdu na dobrych kilka lat. Chyba, że lecimy tanimi lotami i mamy problem z nadbagażem.
  • Tak naprawdę najdroższym elementem kosztorysu wyjazdu na narty jest skipass. Przy dużej rodzinie ma on już znaczenie. Ale jeżeli nie zależy nam na wyjazdach w samym środku sezonu zimowego, w wielu zimowych miejscowościach narciarskich skipass może być nawet o połowę tańszy poza sezonem. Warto przed każdym wyjazdem sprawdzić tego rodzaju koszty, bo nawet idąc na niewielki kompromis w wyborze miejsca spędzania zimowych wakacji, ten koszt naprawdę można mocno obniżyć.
  • Sporym wydatkiem zimowych wakacji i zimowych sportów jest dojazd. Ale tutaj też można sobie poradzić i te koszty minimalizować. W Polsce dojazd nie jest aż tak kosztowny, natomiast jeżeli chcemy pojeździć na nartach we Francji czy we Włoszech warto zapoznać się z ofertą tanich linii lotniczych. Na wielu lotniskach bezpośrednio spod terminalu można przesiąść się do autobusu rozwożącego do zimowych miejscowości narciarskich.

Sporty zimowe